You are currently viewing Padání špičky, co to je a jak si pomoct

Padání špičky, co to je a jak si pomoct

Odřené špičky mých krásných jarních krémových polobotek a jejich vnitřní hrany se šmouhami od krve, vypadám jak uličník. Moje chůze po chodbě má na míle daleko od neslyšné, všichni se otáčí. Na podzim (a když je sníh tak i v zimě) mě můžete podle vyhrabané dráhy listí na cestě, kudy jsem šla, nádherně vysledovat. Za styl bych v hodnocení taky nedostala vysoké známky, pokud chůze ala robot nevešla do módy. Padá mi špička.

Když jsem byla zdravá, vážně mě nikdy nenapadlo zamyslet se nad chůzí, je to přeci přirozená věc, něco, co neděláme vědomě. Ale když mě nohy začaly neposlouchat, je to naopak věc, kterou už nikdy nebudu brát jako samozřejmost. Od chvíle, co to zdravotní situace dovolila,  jsem měla intenzivní rehabilitace. Posilovala jsem, aby břicho bylo dostatečně silný a dokázalo zvednout nohu, aby nohy byly co možná nejsilnější, Vojtova metoda…, no prostě všechno co se dalo. Obecně cvičit je určitě dobře, ale pořád byl můj styl hlasitý a chůze mě stála hodně sil. A pak jednou, zhruba po roce na jedné z dalších fyzioterapií, na mě čekal nachystaný pěkný set všelijakých pomůcek proti padání špičky, které jsem si vyzkoušela. 

Protože je tohle téma poměrně komplexní, každé pomůcce, kterou jsem zkoušela, se na mém blogu budu věnovat samostatně. Stejně jako procesu žádosti o pomůcku nebo cvičení proti padání špičky, bez kterého to prostě stejně nikdy nepůjde.

Co vlastně je to padání špičky/nohy (tzv. Foot drop)

K padání dochází, když se naruší nervové dráhy mezi nohou a mozkem. Mozek v podstatě říká, abyste zvedli nohu/kotník, ale noha/kotník neposlouchá, informace se k ní nedostane, a buď nedojde k žádnému pohybu, nebo k pohybu minimálnímu. Kromě toho nemusí být noha při chůzi správně zarovnána a může tak ztěžovat pohyb.

Jak si můžete otestovat, zda u vás dochází k poklesu nohou

  • Při kroku vpřed se vaše zadní noha může jakoby táhnout a prsty se při chůzi otírají o zem. 
  • Pokud jste schopni zvednout nohu, ale přistihnete se, že vaše noha klesá příliš brzy.
  • Při chůzi slyšíte, jak vaše boty pleskají o zem. 
  • Musíte přidávat extra energii na zvedání nohy, abyste nezakopli.
  • Podívejte se na přední část svých bot. Vidíte šmouhy? Boty vykazují velké opotřebení v oblasti přední špičky škrábáním o zem?

Cvičení (s pomůckami)

Já jsem začínala svoji práci proti padání špičky na rehabilitaci a myslím, že je to ta nejlepší cesta. Koneckonců, je to moje zdraví a chtěla jsem vědět, že jsem udělala opravdu všechno, než jsem přešla na oporu pomůcek. Cviků, které můžete vyzkoušet, je celá řada, ale to nejméně, co pro sebe může člověk udělat, přitom se super výsledky, je obyčejné zvedání nohy. Hezky správně vedené, nejde o počet zdvihů, ani o rychlost, ale o kvalitu. Samozřejmě i tento cvik se dá přizpůsobit vašim možnostem, dá se dělat i v sedě. Cvik pak vypadá, jako byste si poklepávali nohou o zem – nohou poklepáváte opět pomalu a řízeně.

Co vám budu povídat, taky se mi někdy nechce, ale párkrát zvednout nohu není takový problém, abych si k tomu dokázala vymyslet výmluvu a to jsem hodně kreativní. Nakonec jsem ale ke cvičení zařadila i pomocníky. Nemluvím teď o holích a chodítku, ale o těch, co jsou přímo dělané proti padání špičky a usnadnění chůze.

Pomůcky

Cílem pomůcek je zamezení padání špičky tak, že nechávají váš kotník v uzamčené pozici. To je dobře, ale také to znamená, že nebudete při chůzi používat své svaly moc efektivně. Mějte ale na paměti hlavní účel pomůcky, kterým je zvýšení vaší bezpečnosti. Jestli se tedy cítíte při chůzi nejistě, rozhodně mějte pomůcku na sobě.

Pomůcek je celá řada, od volně prodejných, po ty na předpis a od plastových, látkových, až po ty karbonové. To všechno záleží na zdravotním stavu. Ne všechny pomůcky mám zatím otestované dlouhodobě, když nepočítám zkoušení na fyzioterapii. Obrátila jsem se proto na pana ortotika, který mi s výběrem mé pomůcky a celkovými informacemi velmi pomohl, ještě s dotazy při psaní svých článků. Časem se tu dočtete o Saebo, Xtern a všech variantách WalkOnu, které se liší svými dovednostmi a indikacemi, ale i o volně prodejných pomůckách. Pomůcka, na kterou nedám dopustit je WalkOn Flex a můžete si přečíst o mém dlouhodobém testu už teď.

Vlevo nahoře je Saebo, vpravo Xtern, vlevo dole je volně prodejná pomůcka, vedle WalkOn Flex (ten mám já).

Jak moc používat tyto pomůcky, kdy ano a kdy ne

Setkala jsem se s různými názory na to, kdy mít pomůcku a kdy ne. Nic nebrání tomu mít ji celý den, když jdete na delší procházku, máte za sebou nebo před sebou náročný den, prostě si potřebujete trochu pomoct. Někteří lékaři se bojí, že jejím používáním si svaly odvyknou. Naproti tomu můj oblíbený pan ortotik říká, že nošení pomůcky je výhodou. Když budete mít tu správnou, kromě toho, že ušetříte energii vynaloženou na chůzi, tak po čase jejího používání si váš mozek opět zvykne na správné fungování a styl chůze. Samozřejmě zmiňuje, že je třeba mít i chvíle bez pomůcky.

Já ho používám na dlouhé trasy (v mém případě 1-2 km), ale doma chodím bez nich. Takže pokud váš zdravotní stav umožňuje, je dobré si vyrazit třeba “jen” z auta ke dveřím bez pomůcky. Všechno záleží, jak na tom jste a jak náročný máte den. Je to taková obecná rada, ale vy víte, že to tak prostě je. Pomůcka nevrátí zpátky ztracený funkce, nevyléčí. Pomůcka prostě pomáhá a snad nikoho nešokuje, že pro udržení stavu nebo případné zlepšení člověk musí prostě cvičit a pravidelně na sobě pracovat.

Najdětě si odborníka, kterému budete věřit

Co chci ale určitě říct na závěr… Ta samá pomůcka, co mám já, nebyla dobrá pro kamarádku s podobným onemocněním. Rozhodně tedy nedejte na tvrzení dalších pacientů, že konkrétní pomůcka je zázrak. Možná pomohla dotyčnému, který vám ji v nejlepší víře a s nejlepší zkušeností doporučoval, ale nemusí pomoct právě vám. Každé tělo je jiné a i stejná nemoc má 1000 tváří. Vážně je třeba výběr řešit s odborníkem dle vašich fyzických možností, ale i osobních preferencí.

Leave a Reply