Když došlo na ortopedické pomůcky, vyzkoušela jsem na fyzioterapii ty od volně prodejných až po ty na předpis, které musí schválit revizní lékař. Jedná se o 4 – 5ti krokový proces, kde vaším parťákem bude lékař, ortotik – protetik, ergoterapeut, pojišťovna a fyzioterapeut. Při rozhovoru s ortotikem-protetikem pro psaní článku jsem se dozvěděla spoustu věcí třeba, že spolupráce mezi ním, lékařem a fyzioterapeutem je pro výsledek víc než přínosná.
Moje cesta k získání pomůcky
Celé to začalo tím, že špatně chodím. Trochu jako robot, malé krůčky, zvednout špičku a nezakopávat dá práci. Na zlepšení jsme pracovali na fyzioterapii a to asi rok a půl, ale změna už velká nenastávala a procházky i kvůli náročnosti chůze byly opravdu vyčerpávající. A tak jsme se na fyzioterapii rozhodli zařadit do života ortopedické pomůcky.
Doporučení od fyzioterapeuta
Fyzioterapeut se mnou zkoušel různé pomůcky jak volně prodejné, tak na předpis, od různých firem a já si vybrala, která mi pocitově nejvíce pomohla a zároveň se mi nejvíc líbila (pořád jsem jen holka). Napsal jednoduchou zprávu o tom, co mi je a hlavně, co mám za problém a co za pomůcku jsem vybrala.
Od fyzioteraputa jsem dostala i tip na ortotika-protetika. To je odborník, který se specializuje na výběr, návrh, výrobu a přizpůsobení pomůcek, jako jsou ortézy a protézy, pro zlepšení mobility a pohodlí pacientů. Ortotik-protetik je správný název, ale je to takové kostrbaté na vyslovování. Snad mi odpustíte tu malou nepřesnost, když budu říkat jen ortotik. Přeci jen, mně na té profesi zajímají především ortopedické pomůcky.
Návštěva ortotika
Když jsem ortotikovi volala řekli mi, že se mám objednat na konzultaci. Byla jsem zmatená – proč se objednávat, potřebuji jen kalkulaci, to zvládneme po mailu. Ale nebylo to tak. Ortotik mě vyšetřil, pročetl moje lékařské zprávy a sledoval moji chůzi. Po rozhovoru se mnou navrhl jinou pomůcku, než kterou jsem původně chtěla. Bylo mi to divné, ale vysvětlil mi, že jeho doporučení se může lišit od fyzioterapeutova. Ortotik se specializuje na nové technologie a materiály v oblasti protetiky a ortotiky, zatímco fyzioterapeut má jiné zaměření a znalosti.
Protože jsem měla štěstí a dostala tip na opravdu skvělého odborníka a taky sympaťáka, pana Červeného, obrátila jsem se na něj i při psaní článku o ortoticích-proteticích a jednotlivých pomůckách. Při rozhovoru pro článek zmínil pan Červený myšlenku, kterou se mi zdá užitečné zde uvést. Mohlo by vám to totiž pomoct nakonec vybrat pro vás vhodnější pomůcku. Ideální by totiž bylo, kdyby fyzioterapeut, který má pacienta nejvíc v oku, zavolal ortotikovi-protetikovi. Společně by pak probrali zpětně vývoj stavu během onemocnění, současnou situaci a to, co je třeba zlepšit.
“Často přijde pacient s propouštěcí lékařskou zprávou, ale to již neukazuje historii, jak se situace vyvíjela a změnila, pokud jste nemocní více let. Stačilo by si třeba jen zavolat.”(Ing. Jan Červený, 2024).
Tak se nestyďte a zkuste tyto odborníky propojit, je to to nejlepší, co můžete pro sebe a vlastně i pro ně udělat.
Moje schůzka skončila tím, že mi pošlou na e-mail předkalkulaci. To je vlastně odhadovaná částka, kterou zdravotní pojišťovna uhradí. Já potřebovala dvě pomůcky – na každou nohu, v tom případě se dělá předkalkulace pro každou nohu zvlášť. Kódy pro vyplnění lékařem jsou součástí předkalkulace.
Zaslání žádanky s předkalkulací na pojišťovnu
Předkalkulace přišla od ortotika během pár dní. Obratem jsem ji poslala e-mailem fyzioterapeutovi, který byl tak hodný a sám domluvil vypsání žádanky u lékařky (neurolog, rehabilitační lékař). Já mám vše v rámci jednoho zařízení, což urychluje celý proces. Paní doktorka tedy vyplnila tzv. Žádanku o schválení a odeslala ji společně s předkalkulací na zdravotní pojišťovnu.
Pojišťovna má na rozhodnutí 14 dnů a do té doby musí dát vyrozumění, jestli pomůcku schvaluje, nebo přerušuje řízení s žádostí o doplnění nějakých informací a podkladů. V rámci tohohle procesu, tedy správního řízení, pak komunikuje pojišťovna s předepisujícím lékařem, jakožto žadatelem – to je ten, co poslal žádost na pojišťovnu. V mém případě pojišťovna žádné další informace nechtěla, všechno šlo hladce. Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku vypisuje lékař až po schválení žádanky revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
A protože jsem nevěděla, že dopis se schválením přijde žadateli – tedy paní doktorce a že v návaznosti na to se bude vypisovat tzv. Poukaz na ortopedickou pomůcku, kontrolovala jsem každý den netrpělivě svou schránku, jestli už nepřišel dopis. Dopis ale pořád nikde. Nechtěla jsem být stíhačka, ale už mi to nedalo a volala jsem do nemocnice. Schválení již dávno přišlo a poukaz byl vystaven, a tak jsme pak byli všichni trochu pod tlakem rychle najít termín s ortotikem. Termíny je opravdu důležité si pohlídat. Do 30 dnů od vystavení je třeba poukaz odnést na protetiku aby byl uplatněn. Opět, pokud jste žádali o dvě pomůcky i zde bude potřeba mít dva poukazy. Takže pozor na to – schválení dostává ten, kdo žádá, ale vy si pohlídejte termíny plnění poukazu.
Výroba pomůcky
Délka výroby pomůcky závisí na jejím druhu a složitosti. Já mám pomůcku z prefabrikátu s nutností individuální úpravy, která je vyrobena v základním tvaru. Bylo tak nutné ji upravit na míru, aby správně seděla a fungovala podle individuálních potřeb. Na tu mou se musela vystavět nášlapná plocha, která je vymĕkčená a má vystavenou klenbu. Délka výroby je individuální. Někdy to zabere i den dva, podle složitosti postižení a při tom se jedná o tu samou pomůcku.
Předání pomůcky a její použití
To jsem si taky představovala jinak, už je to hotové, beru a jdu. Zase jinak…
Proběhla zkouška a malé úpravy, aby pomůcka sedla opravdu perfektně, jak má, a k tomu doporučení na školení zanošení a používání pomůcky jejich fyzoiteraputem. To proto, abyste s ní správně pracovali a tělo z jejího používání vytěžilo co nejvíce. To jsem ale nakonec neabsolvovala, můj zdravotní stav to zrovna v tu chvíli nedovoloval, musela jsem na imunosupresi a být v karanténě.
Takže svojí novou pomůckou jsem měla a chystala se na odchod domů. Hlavou se mi ale začala honit obava… co když mi pomůcka nebude vyhovovat, nebo nebude její opora dostatečná? Ale než jsem roztočila kolo myšlenek a než jsem se stihla zeptat, můj ortotik přišel přesně s tímto tématem. Říkal, že vždy se s tím dá pracovat. Je dobré si za 1 rok od předání pomůcky opět zajít k ortotikovi, jestli třeba už neužijete jinou, silnější, nebo naopak slabší pomůcku. Ortotické pomůcky mají totiž užitnou dobu – záruku, 12 – 24 měsíců. Po této době už není možné zaručit jejich spolehlivou funkci a bezpečnost.
Jak často ortézy nosím?
Setkala jsem se s různými názory na to, kdy mít pomůcku a kdy ne. Někteří lékaři se bojí, že si svaly odvyknou. Naproti tomu můj oblíbený pan ortotik říká, že nošení pomůcky je výhodou. Když budete mít tu správnou, kromě toho, že ušetříte energii vynaloženou na chůzi, tak po čase jejího používání si váš mozek opět zvykne na správné fungování a styl chůze. Samozřejmě zmiňuje, že je třeba mít i chvíle bez pomůcky.
Mně funguje nošení pomůcek, ale chodím i bez nich aby svaly nezapomněly samostatně fungovat. Na malé přechody z auta do auta a domů je nepoužívám, na delší procházky už ale ano. Doplňte chůzi s pomůckami a bez ještě o cvičení a jste za hvězdy.
Pomůcky mají smysl
Vybavená veškerými informacemi a svými pomocníky jsem konečně odcházela domů… A po 2 letech života s WalkOny můžu říct, že jsem za ně opravdu ráda a jejich přínos jasně vidím. Bez pomůcek jsem dělala při chůzi spoustu nepřirozených, špatných, kompenzačních pohybů, tedy takových, abych dostala nohu nahoru. Tím jsem si ubližovala. S pomůckou nemusím. Ušetřím sílu a styl chůze je elegantnější.
Jen nezapomeňte, pomůcka ztracené funkce nevyléčí, ale může je plnohodnotně nebo částečně nahradit. To je její hlavní účel. Pro udržení stavu nebo případné zlepšení musí člověk prostě cvičit a pravidelně na sobě denně pracovat.
A ještě krátká rekapitulace pro ty z vás, kteří máte rádi kuchařky:
- Návštěva odborného lékaře: Prvním krokem je navštívit odborného lékaře. Ten posoudí váš zdravotní stav a předepíše vám ortopedickou pomůcku podle vašeho zdravotního stavu a pro vaše aktivity. Vypíše také nejprve žádanku pro revizního lékaře a po schválení pomůcky i poukaz na ortopedickou pomůcku.
- Návštěva ortotika-protetika: Poté navštivte ortotika-protetika. Tento specialista vystaví tzv. předkalkulaci (ceny) ortopedické pomůcky na základě indikace lékaře a druhu pomůcky. Následně musíte počkat na schválení ceny pomůcky revizním lékařem.
- Výroba pomůcky: Po schválení revizním lékaře Vám ortotik-protetik odebereme míry a všechny nutné podklady pro výrobu pomůcky pro výrobu předepsané ortopedické pomůcky. Délka výroby a dodání závisí na druhu a složitosti pomůcky.
- Předání pomůcky: Po zkouškách a předání vyrobené ortopedické pomůcky se provádí zácvik a následná rehabilitace
Zdroje:
Informace poskytl Ing. Jan Červený, Protetika Medica Praha (26.4.2024)
Ortotika – Protetika, Jak získat protézu nebo ortézu? (cit. 17.7.2024) https://www.ortotika-protetika.cz/pro-pacienty/