You are currently viewing Ortotik- protetik: Kdo to je a jak vám může pomoci zlepšit život

Ortotik- protetik: Kdo to je a jak vám může pomoci zlepšit život

Do té doby, než jsem ho potřebovala, bych vlastně ani nedokázala dost dobře a stoprocentně správně vysvětlit, co přesně ortotik- protetik dělá a s čím vším se na něj může člověk obrátit. Přitom mi hrozně moc ulehčil život při problémech s chůzí. Já jsem měla štěstí a dostala doporučení ke skvělému a sympatickému odborníkovi. A proto jsem ho poprosila, aby mě do tajů téhle profese zasvětil. Navíc dal skvělý tip, co myslím je pro nás pacienty k nezaplacení a sice, jak vybrat tu správnou pomůcku.

Kdo je ortotik- protetik a co dělá?

Ortotik-protetik je specialista, který pomáhá lidem s pohybovými problémy nebo po amputaci končetiny. Zabývá se indikací, konstrukcí a aplikací ortéz (pomůcky na podporu oslabených částí těla) a protéz (náhrady chybějících částí těla). Dohlíží nad výrobou nebo zhotovuje, upravuje, opravuje a pak vysvětlí, jak je správně používat.

Nepředstavujte si ale dělníka v montérkách,  který buší kladivem do svěráku a vyrábí nějakou pomůcku ze stavebnice. Je to vysokoškolsky vzdělaný odborník se znalostmi lidského těla, biomechaniky a technologií výroby ortopedických a protetických pomůcek.  Kromě studia se musí neustále vzdělávat a absolvovat různé certifikované kurzy, aby byl vždy obeznámen s nejnovějšími technologickými možnostmi v ortopedické protetice. Musí také umět pacienta vyšetřit, navrhnout vhodné řešení a zajistit, aby pomůcka odpovídala jeho individuálním potřebám. Takže, pokud jste si představovali ortotika jako někoho, kdo „bouchá kladivem do svěráku“, jste vedle. Správně se sice říká ortotik-protetik, ale ruku na srdce, není to zrovna nejlehčí na vyslovení. Doufám, že mi prominete drobnou zjednodušenost, když budu říkat jen ortotik. Koneckonců, mě jde hlavně o ortopedické pomůcky.

Jak se k ortotikovi dostat

Já jsem šla k ortotikovi s jasnou představou toho, co chci, zkoušeli jsme totiž všeljaké pomůcky na fyzioterapii, a nakonec jsme jednu s fyzioterapeutem i vybrali. Ale po té, co mě ortotik vyšetřil, přečetl lékařské zprávy a viděl mojí chůzi, dostala doporučení na jinou pomůcku. Ta původní by pro mě správná nebyla a nepomohla by mi, jak bych potřebovala. To mi vrtalo hlavou – proč a jak se v tom teď vyznat, kdo má pravdu? To mi pan ortotik jednoduše a logicky vysvětlil. Doporučení se skutečně může lišit od fyzioterapeutova. Ortotik se specializuje na nové technologie a materiály v oblasti protetiky a ortotiky, zatímco fyzioterapeut má jiné zaměření a znalosti. Obecně ale platí, když pacient dorazí s doporučením, podle metodiky se má jít přesně podle toho, co lékař předepsal. Takže je to nakonec hlavně o tom, jak moc je ortotik-protetik osvícený a ochotný se do toho opřít.

Co jsem zjistila při psaní článků a co se mi zdá pro nás pacienty klíčový fakt je, že pro úspěch ortotické a protetické péče, tedy proto, abyste byli se svoji pomůckou na konci dne spokojeni, je klíčové přesně definovat od ošetřujícího požadavky na pomůcku včetně účelu a mechanismu jejího působení. Zásadní je proto komunikace mezi členy vašeho ošetřujícího týmu fyzioterapeutem, ergoterapeutem, lékařem a ortotikem. Podle zkušeností mého ortotika, pana Červeného, někteří lékaři a fyzioterapeuti stále nevědí jaké problémy lze ortézami řešit. Doporučuji je právě, bohužel, až když je stav neměnný, z jejich pohledu tedy nezlepšitelný. Pan ortotik říká že opak je pravdou, když budete mít tu správnou pomůcku včas, kromě toho, že ušetříte energii vynaloženou na pohyb, tak po čase používání si mozek může zvyknout na správné fungování a nemusíte si poškozovat další části těla, které budou špatným stereotypem přetížené. 

Ideální pro správný výběr pomůcky rozhodně je, když lékař, fyzioterapeut či ergoterapeut detailně popíše stav pacienta a své cíle, co chce v rámci stavu pacienta zlepšit.

 “Často přijde pacient pouze se základní diagnózou, s krátkou propouštěcí lékařskou zprávou, ale to již neukazuje historii, jak se situace vyvíjela a měnila, pokud jste nemocni více let. Stačilo by si i jen zavolat.”

Ortézy již hotové, i ty na míru

Já se na svém blogu budu věnovat pouze ortézám, to je ten typ pomůcek, se kterým mám zkušenosti. Ortéza je tedy externí aplikovaná pomůcka, která pomáhá upravovat nebo modifikovat funkci pohybového aparátu.

S panem Červeným jsem nahlédla i do tajů toho, do jakých kategorií se dělí. Může to být podle několika kritérií, jako je způsob výroby (sériově vyráběné vs. individuálně zhotovené), materiál, účel použití, funkce, konstrukce nebo lokalizace na těle. Každá z pomůcek má za cíl podpořit určitý deficit, který vznikl nemocí, úrazem nebo jako vývojová vada. 

U lehčích postižení se začíná u takzvaných prefabrikovaných stavebnicových pomůcek s nutností individuální úpravy přímo pro pacienta. Představte si to takhle: jde o univerzální pomůcku, která potřebuje ještě trochu poladit, aby vám padla jako ulitá. V případě že je na vás ale tento typ pomůcky nedostačující, je třeba příliš měkká nebo neplní požadovanou funkci je to přesně ten moment kdy přichází na řadu přechod z těch stavebnicových ortéz na individuálně upravené a vyrobené. 

Ty se liší ve výrobě a zkouškách. Některé typy těch prefabrikovaných stavebnicových je možné si vyzkoušet. Naproti tomu u individuálních pomůcek čekejte i více zkoušek vyráběné pomůcky. Konstrukci totiž už nejde během výroby výrazně měnit. Sestava pomůcky musí být zvolena již na schválení pojišťovnou, a to může být v některých případech velkým problémem. Předepisující lékař a ortotik mají jeden pokus. To, co se schválí by se mělo i vyrobit. Pokud se během výroby ukáže, že je třeba konstrukci pomůcky a komponentů výrazně změnit, může být velmi obtížné takovou situaci vyřešit se zdravotní pojišťovnou. Takže dobrou ruku ve volbĕ ortotika.

A co si z toho vzít do života

Co jsem se tedy během své cesty s ortotikem naučila? Největším poznatkem je, že není hrdinství odmítat pomůcku a přitom si dál ničit tělo. I když někteří lékaři pomůcky doporučuji až v případě, kdy považují stav pacienta za neměnný, správně zvolená pomůcka nejen uleví při pohybu, ale může také „naučit“ tělo fungovat lépe a zabráníte dalšímu přetěžování jiných částí těla. Tak si o ní nestyďte svému ošetřujícímu lékaři říct.

A pokud chcete mít tu nejlepší pomůcku, propojte ortotika se svým ošetřujícím týmem, ať proberou historický vývoj vašeho stavu a jaké je očekávání přínosů pomůcky.

Je ale také důležité si uvědomit, že nejde pomůcku jen nasadit a čekat zázraky. Pomůcka vás nevyléčí, nevrátí ztracené funkce – pomůcka pomáhá. Pro udržení situace nebo případné zlepšení musí člověk prostě pravidelně cvičit a snažit se i v dalších oblastech své léčby.

Zdroje:
Informace poskytl Ing. Jan Červený, Protetika Medica Praha (26.4.2024)
Národní zdravotnický informační portál, Rejstřík pojmů. (cit. 21.8.2024)
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/1286
Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, Ortotik-protetik. (cit. 21.8.2024)
https://ftvs.cuni.cz/FTVS-572.html
Wikiskripta, Ortotika. (cit. 21.8.2024)
https://www.wikiskripta.eu/w/Ortotika

Leave a Reply